Kredyt hipoteczny w EURO, GBP, USD. Dochód za granicą​

Kredyt hipoteczny w EURO, GBP, USD. Dochód za granicą​

0 przez Magdalena Siejka - kredyty

   Kredyt hipoteczny z dochodem w EURO, funtach brytyjskich oraz dolarach. Uzyskując główny dochód w jednym z ww. dochodów, możesz wnioskować o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu w Polsce.

   Wiele osób wyemigrowało z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Według GUS, najwięcej polskich emigrantów przebywa w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii oraz Irlandii. Jak powszechnie wiadomo, zarobki za granicą są czasem kilkukrotnie wyższe niż za te same czynności w Polsce. Nic więc dziwnego, że tylu Polaków zdecydowało się na zamieszkanie i pracę w krajach zachodnich. Są osoby, które zadomowiły się w obcym kraju i nie zamierzają wrócić do ojczyzny, ale są również tacy, którzy wyjechali, aby się „dorobić” i wrócić. Dla tych drugich, mamy dobre wiadomości. Uzyskując dochód za granicą, możesz starać się o kredyt na dom lub mieszkanie w Polsce.

dochód za granicą dom w polsce   Kilkanaście lat wstecz, nie było problemu z uzyskaniem kredytu w walucie obcej. Duża część polaków zdecydowała się na taki kredyt, ponieważ był on tańszy od złotówkowego, zdolność kredytowa była lepiej liczona, a kwota kredytu mogła przewyższać wartość nieruchomości. Głównie tyczyło się to kredytu we frankach szwajcarskich. W momencie, kiedy kurs CHF poszedł do góry, mnóstwo osób zaczęło mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Skutkiem tego, było wejście w życie ustawy, mówiącej o tym, że klient może uzyskać kredyt hipoteczny tylko w walucie, w której zarabia. Jedynym bankiem, który obecnie zaakceptuje dochód za granicą jest Alior Bank.

Wkład własny przy kredycie walutowym

   Wysokość wkładu własnego przy kredycie indeksowanym (walutowym), jest wyższa niż przy kredycie złotówkowym, ponieważ bank ocenia to jako większe ryzyko. A im większe ryzyko, tym bank zabezpiecza się większym wkładem własnym klienta. Poniżej informacja, jak kształtują się minimalne wartość wkładu własnego w poszczególnych walutach:

  • EURO – min. 20% wkładu – max. 30-letni okres kredytowania
  • GBP i USD – min. 24% wkładu – max. 30-letni okres kredytowania

Uwaga! Filmik był nagrywany przez zmianami w kwietniu 2020. 28 kwietnia 2020 Pekao SA wycofał się z kredytowania klientów z dochodem za granicą.

Akceptowalny dochód za granicą

  Istotną informacją jest to, że musimy uzyskiwać dochód z tytułu umowy o pracę. Najlepiej, jeżeli będzie na czas nieokreślony, ale jeżeli posiadasz umowę na czas określony, Twój dochód również może zostać uwzględniony. Banki nie przyjmują takich źródeł dochodu jak umowa zlecenie, umowa o dzieło czy działalność gospodarcza zarejestrowana poza granicami Polski. Wynagrodzenie powinno wpływać na konto. Jest to wymóg konieczny, natomiast dochód może wpływać na rachunek zagraniczny. Bank nie zaakceptuje nam dochodu jeżeli uzyskujemy wypłatę w gotówce. 

   Podsumowując, uzyskując dochody za granicą, możesz starać się o kredyt na nieruchomość w Polsce. Wystarczy, że będziesz miał odpowiedni dochód i wkład własny. Napiszcie proszę w komentarzu, czy interesuje Was kwestia dokładnych wytycznych co do dochodu za granicą – stworzę osobny wpis o tym. 

   Jeżeli chciałabyś/chciałbyś się ze mną skontaktować bezpośrednio – zapraszam do kontaktu.

Przypominam również, że konsultacje ze mną są bezpłatne.

Pięknego Dnia!

Magdalena