Kredyt hipoteczny w EURO, GBP, USD. Dochód za granicą​

Kredyt hipoteczny w EURO, GBP, USD. Dochód za granicą​

03/01/2024 202 przez Magdalena Lizińczyk (Siejka) - kredyty

  Kredyt hipoteczny z dochodem w EURO w 2024 roku. Uzyskując główny dochód w euro, możesz wnioskować o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu w Polsce. Od 24 maja 2021 r., dochód w funtach brytyjskich jest nieakceptowalny przez banki. Od 19 stycznia 2022 roku nie ma również możliwości ubiegania się o kredyt w USD. Decyzja Alior banku o zawieszeniu sprzedaży kredytów hipotecznych indeksowanych w walucie USD, podyktowana byłą zaprzestaniem publikacji wskaźnika z rodziny LIBOR. 

   Wiele osób wyemigrowało z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Według GUS, najwięcej polskich emigrantów przebywa w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii oraz Irlandii. Jak powszechnie wiadomo, zarobki za granicą są czasem kilkukrotnie wyższe niż za te same czynności w Polsce. Nic więc dziwnego, że tylu Polaków zdecydowało się na zamieszkanie i pracę w krajach zachodnich. Są osoby, które zadomowiły się w obcym kraju i nie zamierzają wrócić do ojczyzny, ale są również tacy, którzy wyjechali, aby się „dorobić” i wrócić. Dla tych drugich, mamy dobre wiadomości. Uzyskując dochód za granicą, możesz starać się o kredyt na dom lub mieszkanie w Polsce (dotyczy to tylko dochodu w EURO).

dochód za granicą dom w polsce   Kilkanaście lat wstecz, nie było problemu z uzyskaniem kredytu w walucie obcej. Duża część polaków zdecydowała się na taki kredyt, ponieważ był on tańszy od złotówkowego, zdolność kredytowa była lepiej liczona, a kwota kredytu mogła przewyższać wartość nieruchomości. Głównie tyczyło się to kredytu we frankach szwajcarskich. W momencie, kiedy kurs CHF poszedł do góry, mnóstwo osób zaczęło mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Skutkiem tego, było wejście w życie ustawy, mówiącej o tym, że klient może uzyskać kredyt hipoteczny tylko w walucie, w której zarabia. Bankami, które obecnie zaakceptują dochód za granicą jest Alior Bank oraz Pekao SA.

Wkład własny przy kredycie walutowym

   Wysokość wkładu własnego przy kredycie indeksowanym (walutowym), jest wyższa niż przy kredycie złotówkowym, ponieważ bank ocenia to jako większe ryzyko. A im większe ryzyko, tym bank zabezpiecza się większym wkładem własnym klienta. Poniżej informacja, jak kształtuje się minimalna wartość wkładu własnego w walucie:

  • EURO – min. 26% wkładu – max. 30-letni okres kredytowania

Uwaga! Poniższy filmik był nagrywany w 2019 roku. Nie wszystkie informacje w nim zawarte, są aktualne. Najbardziej aktualna jest treść niniejszego artykułu, szczególnie odnośnie kredytu w GBP, USD oraz wkładu własnego.

Akceptowalny dochód za granicą

  Istotną informacją jest to, że musisz uzyskiwać dochód z tytułu umowy o pracę. Najlepiej, jeżeli będzie na czas nieokreślony, ale jeżeli posiadasz umowę na czas określony, Twój dochód również może zostać uwzględniony. Banki nie przyjmują takich źródeł dochodu jak umowa zlecenie, umowa o dzieło czy działalność gospodarcza zarejestrowana poza granicami Polski. Wynagrodzenie powinno wpływać na konto. Jest to wymóg konieczny. W przypadku Alior banku dochód może wpływać na rachunek zagraniczny, natomiast jeżeli decydujesz się na Pekao SA, pracodawca musi przelewać wynagrodzenie bezpośrednio na rachunek tejże instytucji od minimum 6 miesięcy. Bank nie zaakceptuje dochodu jeżeli uzyskujesz wypłatę w gotówce. 

   Inna sytuacja obowiązuje osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w Polsce, ale przychód uzyskują w walucie EURO, USD, GBP lub innej. Taka osoba może uzyskać kredyt hipoteczny w PLN. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Kredyt hipoteczny dla firmy z przychodem w walucie obcej

Dochód w funtach brytyjskich (GBP) oraz dolarach amerykańskich (USD) - czy jest szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego?

   Tak jak wspomniałam na wstępie, w maju 2021 roku obydwa banki, które udzielały do tej pory kredytu w GBP (tj. Alior i Pekao SA), wycofały ten produkt ze swojej oferty. 19 stycznia 2022 roku banki zaprzestały również oferowania kredytu w USD. Jeżeli zatem uzyskujesz tylko dochód w UK lub USA nie uzyskasz kredytu hipotecznego w Polsce. Wyjątkiem jest, jeżeli prowadzisz jedno gospodarstwo domowe z żoną/mężem lub partnerem/partnerką, gdzie jedno z Was uzyskuje dochód w Polsce z tytułu umowy o pracę, a drugie za granicą. Dochód osoby zatrudnionej w Polsce jest brany w 100% do zdolności, natomiast zza granicy – połowę dochodu pierwszej osoby. Poniżej przykład, jak to działa:

Żona pracująca w Polsce zarabia 5.000 zł. Ty zarabiasz 10.000 zł w Anglii. Dochód małżonki liczony jest w całości, natomiast Twój może stanowić maksymalnie połowę tej wartości, czyli 2.500 zł. Nieważne zatem czy zarabiasz w przeliczeniu na PLN 5.000 zł czy 30.000 zł, Twoja zdolność będzie liczona od połowy dochodu osoby z Polski. Taki kredyt wówczas jest uruchamiany w złotówkach.

   Podsumowując, uzyskując dochody za granicą, możesz starać się o kredyt na nieruchomość w Polsce. Wystarczy, że będziesz miał odpowiedni dochód i wkład własny. 

   Z innych moich artykułów, dowiesz się m.in. co może stanowić wkład własny oraz jak poradzić sobie z budową domu.

 Jestem pośrednikiem kredytowym i zajmuję się na codzień takimi sprawami. Jeżeli potrzebujesz mojej pomocy, możesz się skontaktować wypełniając formularz kontaktowy , dzwoniąc pod numer 602 715 995  lub wysyłając maila kontakt@magdalenasiejka.pl

Przypominam również, że konsultacje ze mną są bezpłatne.

Pięknego Dnia!

Magdalena Lizińczyk (Siejka)