Kredyt 2 procent na Pierwsze Mieszkanie

Kredyt 2 procent na Pierwsze Mieszkanie

27/08/2023 0 przez Magdalena Siejka - kredyty

Od 1 lipca 2023 funkcjonuje nowy program wsparcia rodzin w poprawie ich warunków mieszkaniowych. Jest to Kredyt na Pierwsze Mieszkanie na 2 procent. Tytuł brzmi kusząco, ale co dokładnie oznacza? Na czym polega dofinansowanie? Kto może skorzystać z kredytu na 2%? Jakie warunki trzeba spełniać, aby nie stracić dopłat?

kredyt na pierwsze mieszkanie na 2 procent

Bezpieczny Kredyt z oprocentowaniem 2 procent - co to jest?

Bezpieczny Kredyt 2%„, ponieważ tak brzmi jego nazwa, jest to system dopłat do kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie. Budżet państwa będzie dopłacał przez 10 lat różnicę pomiędzy stałą stopą procentową obowiązującą w banku, a stopą 2%. W praktyce wygląda to tak, że przez pierwsze 10 lat będziesz korzystać z kredytu na stałej stopie procentowej wynoszącej ok 2%. Wymogiem jest, aby było to zobowiązanie spłacane w ratach malejących.

Maksymalna wysokość kredytu to 500.000 zł dla singli lub 600.000 zł dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko. Może być to nieruchomość zarówno z rynku wtórnego, jak i od dewelopera, a ogromnym plusem jest brak maksymalnej ceny lokalu za 1m2, co często występuje przy innych tego typu programach.

Jakie warunki trzeba spełniać?

Przede wszystkim Kredyt na 2% może uzyskać osoba, która w momencie wnioskowania nie przekroczyła 45. roku życia. W przypadku małżeństw oraz par wychowujących co najmniej jedno dziecko – warunek musi spełniać przynajmniej jedna z osób.

Drugim ważnym kryterium jest nieposiadanie wcześniej domu lub mieszkania. Osoba starająca się o kredyt hipoteczny na Pierwsze Mieszkanie nie jest i nie była właścicielem mieszkania ani domu ani nie miała spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu/domu. Jak od każdej reguły, również od prawa własności są pewne wyjątki. Zatem możesz skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie 2%, jeżeli:

 • jesteś właścicielem działki, na której nie ma domu
 • jesteś właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa rolnego
 • jesteś współwłaścicielem domu lub mieszkania w nie więcej niż 50% i nabyłeś swoje udziały w drodze spadku (nie darowizny)

Warto dodać, że są w ustawie zapisy, które pozwalają na to aby:

 • osoba, która jest w związku małżeńskim z rozdzielnością majątkową może sama skorzystać z kredytu 2%. Warunkiem jest aby współmałżonek również nie posiadał nieruchomości lub zbył ją jeszcze przed ślubem. Kredyt jaki można uzyskać w tym przypadku to 600.000 zł.
 • połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego, czyli możesz uzyskać kredyt na Pierwsze Mieszkanie z dopłatami nie mając wkładu własnego.

Jakie warunki trzeba spełniać aby nie stracić dopłat do kredytu 2%?

O ile nie ma zbyt wielu warunków do spełnienia przy wnioskowaniu o kredyt 2%, to po jego uzyskaniu trzeba mieć się na baczności i pilnować, aby dopłat nie stracić.

Poniżej lista przesłanek, przez które możesz stracić dopłaty:

 • w okresie obowiązywania dopłat nie możesz sprzedać nieruchomości, którą kupiłeś w kredycie 2%
 • nie możesz zmienić sposobu użytkowania lokalu z mieszkalnego np. na usługowy
 • nie możesz nabyć prawa do innego lokalu mieszkalnego, domu ani spółdzielczego prawa do nieruchomości
 • nie możesz wynająć ani użyczyć nieruchomości lub jego części innej osobie (są od tego wyjątki)
 • nie możesz mieć przerwy w zamieszkiwaniu tej nieruchomości dłużej niż 12 miesięcy
 • nie możesz nadpłacić kredytu przez 3 pierwsze lata lub kwota spłaty przekroczy wartość gwarancji lub łączna wysokość spłaty i wniesionego wkładu własnego przekroczyła 200.000 zł
 • nie możesz zmienić oprocentowania ze stałego na zmienne
 • w terminie 24 miesięcy od zakończenia budowy, musisz zamieszkać w nieruchomości sfinansowanej kredytem 2%
 • jeżeli skorzystałeś z kredytu łącznie z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”, do czasu obowiązywania gwarancji, nie możesz prowadzić tam działalności gospodarczej 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu na pierwsze mieszkanie, zapraszam do kontaktu. Za moim pośrednictwem złożysz wnioski do kilku banków jednocześnie, co zaoszczędzi Ci czasu i stresu związanego z całym procesem. 

Skontaktujesz się ze mną wypełniając formularz kontaktowydzwoniąc pod nr 602715995 lub wysyłając maila kontakt@magdalenasiejka.pl.

Życzę pięknego dnia!

Magdalena