Kredyt 2 procent na Pierwsze Mieszkanie

Kredyt 2 procent na Pierwsze Mieszkanie

09/03/2023 0 przez Magdalena Siejka - kredyty

Rząd ogłosił nowy program wsparcia rodzin w poprawie ich warunków mieszkaniowych. Jest to Kredyt na Pierwsze Mieszkanie na 2 procent. Tytuł brzmi kusząco, ale co dokładnie oznacza? Na czym polega dofinansowanie? Kto może skorzystać z kredytu na 2%? Od kiedy będzie obowiązywał kredyt na pierwsze mieszkanie?

kredyt na pierwsze mieszkanie na 2 procent

Bezpieczny Kredyt z oprocentowaniem 2 procent - co to jest?

Bezpieczny Kredyt 2%„, ponieważ tak brzmi jego nazwa w rządowych projektach, jest to system dopłat do kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie. Budżet państwa będzie dopłacał przez 10 lat różnicę pomiędzy stałą stopą procentową obowiązującą w banku, a stopą 2%. W praktyce wygląda to tak, że przez pierwsze 10 lat będziesz korzystać z kredytu na stałej stopie procentowej wynoszącej 2%. Wymogiem jest, aby było to zobowiązanie spłacane w ratach malejących.

Maksymalna wysokość kredytu to 500.000 zł dla singli lub 600.000 zł dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko. Może być to nieruchomość zarówno z rynku wtórnego, jak i od dewelopera, a ogromnym plusem jest brak maksymalnej ceny lokalu za 1m2, co często występuje przy innych tego typu programach.

Jakie warunki trzeba spełniać?

Przede wszystkim Kredyt na 2% może uzyskać osoba, która w momencie wnioskowania nie przekroczyła 45. roku życia. W przypadku małżeństw oraz par wychowujących co najmniej jedno dziecko – warunek musi spełniać przynajmniej jedna z osób.

Drugim ważnym kryterium jest nieposiadanie wcześniej nieruchomości. Osoba starająca się o kredyt hipoteczny na Pierwsze Mieszkanie nie jest i nie była właścicielem mieszkania ani domu ani nie miała spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu/domu.

Od kiedy będzie dostępny kredyt na 2 procent?

Tego niestety dokładnie nie wiemy. Zgodnie z informacjami, 10 lutego zakończyły się konsultacje publiczne. Teraz projekt ustawy trafi do sejmu i tam zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” w życie. Przewidywany termin to lipiec 2023, ale musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość, ponieważ powyższa data jeszcze może się zmienić.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu na pierwsze mieszkanie, zapraszam do kontaktu. Możesz wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić:

📞 602 715 995

📤 kontakt@magdalenasiejka.pl

Życzę pięknego dnia!

Magdalena