Kredyt 2 procent na Pierwsze Mieszkanie

Kredyt 2 procent na Pierwsze Mieszkanie

02/01/2024 0 przez Magdalena Lizińczyk (Siejka) - kredyty

W połowie roku 2023 ruszył nowy program wsparcia rodzin w poprawie ich warunków mieszkaniowych. Jest to Kredyt na Pierwsze Mieszkanie na 2 procent. Niestety środki z programu szybko się wyczerpały. Czy banki przyjmują jeszcze wnioski? Na czym polega dofinansowanie? Kto może skorzystać z kredytu na 2%? Jakie warunki trzeba spełniać, aby nie stracić dopłat?

kredyt na pierwsze mieszkanie na 2 procent

Bezpieczny Kredyt z oprocentowaniem 2 procent - co to jest?

Bezpieczny Kredyt 2%„, ponieważ tak brzmi jego nazwa, jest to system dopłat do kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie. Budżet państwa będzie dopłacał przez 10 lat różnicę pomiędzy stałą stopą procentową obowiązującą w banku, a stopą 2%. W praktyce wygląda to tak, że przez pierwsze 10 lat będziesz korzystać z kredytu na stałej stopie procentowej wynoszącej ok 2%. Wymogiem jest, aby było to zobowiązanie spłacane w ratach malejących.

Maksymalna wysokość kredytu to 500.000 zł dla singli bez dzieci lub 600.000 zł dla małżeństw,  par wychowujących przynajmniej jedno wspólne dziecko oraz singli wychowujących przynajmniej jedno dziecko. Może być to nieruchomość zarówno z rynku wtórnego, jak i od dewelopera, a ogromnym plusem jest brak maksymalnej ceny lokalu za 1m2, co często występuje przy innych tego typu programach.

Czy banki przyjmują jeszcze wnioski o kredyt 2%?

Niestety nie. Z dniem 02.01.2024 r. banki zaprzestały przyjmowania wniosków o „Bezpieczny Kredyt 2%„, ponieważ środki przewidziane w budżecie na ten program zostały wyczerpane.

Jakie warunki trzeba spełniać?

Przede wszystkim Kredyt na 2% może uzyskać osoba, która w momencie wnioskowania nie przekroczyła 45. roku życia. W przypadku małżeństw oraz par wychowujących co najmniej jedno dziecko – warunek musi spełniać przynajmniej jedna z osób.

Drugim ważnym kryterium jest nieposiadanie wcześniej domu lub mieszkania. Osoba starająca się o kredyt hipoteczny na Pierwsze Mieszkanie nie jest i nie była właścicielem mieszkania ani domu ani nie miała spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu/domu. Jak od każdej reguły, również od prawa własności są pewne wyjątki. Zatem możesz skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie 2%, jeżeli:

 • jesteś właścicielem działki, na której nie ma domu
 • jesteś właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa rolnego na którym nie ma budynku mieszkalnego
 • jesteś współwłaścicielem domu lub mieszkania w nie więcej niż 50% i nabyłeś swoje udziały w drodze spadku (nie darowizny)

Warto dodać, że są w ustawie zapisy, które pozwalają na to aby:

 • osoba, która jest w związku małżeńskim z rozdzielnością majątkową może sama skorzystać z kredytu 2%. Warunkiem jest aby współmałżonek również nie posiadał nieruchomości lub zbył ją jeszcze przed ślubem. Kredyt jaki można uzyskać w tym przypadku to 600.000 zł.
 • połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego, czyli możesz uzyskać kredyt na Pierwsze Mieszkanie z dopłatami nie mając wkładu własnego.

Jakie warunki trzeba spełniać aby nie stracić dopłat do kredytu 2%?

O ile nie ma zbyt wielu warunków do spełnienia przy wnioskowaniu o kredyt 2%, to po jego uzyskaniu trzeba mieć się na baczności i pilnować, aby dopłat nie stracić.

Poniżej lista przesłanek, przez które możesz stracić dopłaty:

 • w okresie obowiązywania dopłat nie możesz sprzedać nieruchomości, którą kupiłeś w kredycie 2%
 • nie możesz zmienić sposobu użytkowania lokalu z mieszkalnego np. na usługowy
 • nie możesz nabyć prawa do innego lokalu mieszkalnego, domu ani spółdzielczego prawa do nieruchomości
 • nie możesz wynająć ani użyczyć nieruchomości lub jego części innej osobie (są od tego wyjątki)
 • nie możesz mieć przerwy w zamieszkiwaniu tej nieruchomości dłużej niż 12 miesięcy
 • nie możesz nadpłacić kredytu przez 3 pierwsze lata lub kwota spłaty przekroczy wartość gwarancji lub łączna wysokość spłaty i wniesionego wkładu własnego przekroczyła 200.000 zł
 • nie możesz zmienić oprocentowania ze stałego na zmienne
 • w terminie 24 miesięcy od zakończenia budowy, musisz zamieszkać w nieruchomości sfinansowanej kredytem 2%
 • jeżeli skorzystałeś z kredytu łącznie z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”, do czasu obowiązywania gwarancji, nie możesz prowadzić tam działalności gospodarczej 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu na pierwsze mieszkanie, zapraszam do kontaktu. Za moim pośrednictwem złożysz wnioski do kilku banków jednocześnie, co zaoszczędzi Ci czasu i stresu związanego z całym procesem. 

Skontaktujesz się ze mną wypełniając formularz kontaktowydzwoniąc pod nr 602 715 995  lub wysyłając maila kontakt@magdalenasiejka.pl.

Życzę pięknego dnia!

Magdalena