Kredyt Hipoteczny – umowa zlecenie / o dzieło

2 przez Magdalena Siejka - kredyty
kredyt hipoteczny umowa zlecenie

   Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie lub dom, ale nie masz umowy o pracę, bo Twoje źródło dochodu to umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Czy możesz starać się o kredyt? Jakich dokumentów będziesz potrzebował?

   Kredyt hipoteczny jest bardzo ważną decyzją na najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. W dzisiejszych czasach tylko nieliczne osoby mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Pozostali, chcąc nabyć nowe lokum, wspomagają się kredytem bankowym. Aby móc uzyskać takie finansowanie, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego dochodu.

   Wielu za was zapewne zastanawia się, czy uzyska kredyt hipoteczny bez umowy o pracę? Czy umowa zlecenie od 6 miesięcy wystarczy? Czy jeżeli jesteś artystą i podpisujesz umowy o dzieło z różnymi podmiotami, możesz starać się o kredyt? Jakie dokumenty bank wymaga przy tym źródle dochodu?

   Zacznę od tego, że umowę zlecenie i umowę o dzieło, banki traktują jako jedno, i to samo źródło dochodu, czyli umowy cywilno-prawne. Zdecydowana większość instytucji akceptuje ten dochód do zdolności kredytowej, tylko nieliczne banki nie uwzględniają dochodu z umowy zlecenie. Główna różnica pomiędzy bankami, które akceptują ten dochód, polega na długości zatrudnienia.

Okres zatrudnienia - umowa zlecenie i umowa o dzieło

   Podstawą zaakceptowania przez bank dochodu z umowy cywilno-prawnej jest ocena, czy dochód jest stabilny. Nie ma większego znaczenia na jak długo jest podpisana umowa, jak długo będzie trwał projekt. Dużo ważniejsze jest czy występuje regularność takich umów i wpływów na konto. Banki zazwyczaj badają okres 6 lub 12 miesięcy wstecz. Poniżej dokładna informacja, jakie ramy czasowe są wymagalne.

Możemy wyszczególnić 3 możliwe długości zatrudnienia:

  1. Umowa trwa od 6 miesięcy i jest podpisana tylko z 1 pracodawcą
  2. Umowa trwa od 12 miesięcy – może być podpisana z różnymi podmiotami (akceptuje się również przerwy w zatrudnieniu do 3 miesięcy, pomiędzy zleceniami)
  3. Umowa trwa od 1 miesiąca, ale wcześniej byliśmy zatrudnieni w tej samej firmie przez okres min. 6 miesięcy.

Wymagane dokumenty - umowa zlecenie i umowa o dzieło

kredyt hipoteczny zaświadczenie o zatrunieniu

 

  •  Pełna historia operacji lub same potwierdzenia wpływu wynagrodzenia z 6/12 miesięcy
  • PIT za rok ubiegły

   Są to oczywiście podstawowe dokumenty, jakich potrzebujesz. Miej na uwadze fakt, że bank ogranicza swoje ryzyko kredytowe, dlatego chce mieć pewność, że Twój dochód jest stabilny. W pojedynczych przypadkach, analityk, może zażądać dodatkowych dokumentów.

   Podsumowując, jest widoczne na rynku, że banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych i to nie tylko dla osób, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony. Bez problemu możesz starać się o kredyt, jeżeli masz umowę zlecenie, umowę o dzieło, kontrakt menadżerski czy też własną działalność.  

   Mam nadzieję, że materiał, rozwiał wasze wątpliwości związane z tym tematem. Jeżeli potrzebujecie dodatkowych wyjaśnień, zapraszam do zadawania pytań. Tutaj znajdziecie do mnie kontakt.

 

Życzę Wam wspaniałego dnia!

Pozdrawiam

Magdalena