Kredyt Hipoteczny – umowa zlecenie / o dzieło

Kredyt Hipoteczny – umowa zlecenie / o dzieło

2 przez Magdalena Siejka - kredyty

   Uwaga! Ostatnia aktualizacja wrzesień 2020. Warunki uzyskania kredytu z umowy zlecenie / o dzieło w czasach pandemii koronawirusa.

 

   Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie lub dom, ale nie masz umowy o pracę, bo Twoje źródło dochodu to umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Czy możesz starać się o kredyt? Jakich dokumentów będziesz potrzebował?

   Kredyt hipoteczny jest bardzo ważną decyzją na najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. W dzisiejszych czasach tylko nieliczne osoby mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Pozostali, chcąc nabyć nowe lokum, wspomagają się kredytem bankowym. Aby móc uzyskać takie finansowanie, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego dochodu.

   Wielu za was zapewne zastanawia się, czy uzyska kredyt hipoteczny bez umowy o pracę? Czy umowa zlecenie od 6 miesięcy wystarczy? Czy jeżeli jesteś artystą i podpisujesz umowy o dzieło z różnymi podmiotami, możesz starać się o kredyt? Jakie dokumenty bank wymaga przy tym źródle dochodu?

   Zacznę od tego, że umowę zlecenie i umowę o dzieło, banki traktują jako jedno, i to samo źródło dochodu, czyli umowy cywilno-prawne. Przed pandemią, zdecydowana większość instytucji akceptowała ten dochód do zdolności kredytowej, natomiast obecnie, bardzo się to zmieniło. Od maja 2020, dochód jest akceptowany tylko przez PKO BP, Pekao Bank Hipoteczny oraz BNP Paribas.

Uwaga! Filmik był nagrywany przed epidemią. Aktualne wymagania znajdują się w powyższym tekście artykułu.

Okres zatrudnienia - umowa zlecenie i umowa o dzieło

   Podstawą zaakceptowania przez bank dochodu z umowy cywilno-prawnej jest ocena, czy dochód jest stabilny. Nie ma większego znaczenia na jak długo jest podpisana umowa, jak długo będzie trwał projekt. Dużo ważniejsze jest czy występuje regularność takich umów i wpływów na konto. Minimalny wymagany okres to 6 lub 12 miesięcy wstecz. 

  Na ten moment 5 banków akceptuje dochód z tytułu umowy zlecenie:

  • mBank
  • Pekao Bank Hipoteczny
  • PKO BP
  • BNP Paribas – pod warunkiem, że wnioskodawca, na dzień złożenia wniosku posiada rachunek z wpływami w BNP
  • Millennium – pod warunkiem, że nie jest to jedyny dochód przyjęty do zdolności.

Wymagany wkład własny to w mBanku i Millennium – 10%, natomiast w BNP Paribas i Pekao BH -20%. Informacje o tym znajdziesz w moim wpisie „Wkład własny 2020”.

Wymagane dokumenty - umowa zlecenie i umowa o dzieło

kredyt hipoteczny zaświadczenie o zatrunieniu

  •  Pełna historia operacji lub same potwierdzenia wpływu wynagrodzenia z 12 miesięcy
  • PIT za rok ubiegły

   Są to oczywiście podstawowe dokumenty, jakich potrzebujesz. Miej na uwadze fakt, że bank ogranicza swoje ryzyko kredytowe, dlatego chce mieć pewność, że Twój dochód jest stabilny. W pojedynczych przypadkach, analityk, może zażądać dodatkowych dokumentów.

   Podsumowując, w czasach pandemii, banki są bardzo ostrożne w udzielaniu kredytu. Zdecydowana większość instytucji wycofała się z kredytowania, gdzie dochód jest z tytułu umowy zlecenie / umowy o dzieło. 

   Mam nadzieję, że materiał, rozwiał wasze wątpliwości związane z tym tematem. Jeżeli potrzebujecie dodatkowych wyjaśnień, zapraszam do zadawania pytań. Tutaj znajdziecie do mnie kontakt.

Życzę Wam wspaniałego dnia!

Pozdrawiam

Magdalena