Kredyt Hipoteczny – Umowa o pracę

Kredyt Hipoteczny – Umowa o pracę

19/05/2022 29 przez Magdalena Lizińczyk (Siejka) - kredyty

   Kredyt hipoteczny a umowa o pracę. Jakie dokumenty wymaga bank? Czy umowa na czas określony również może być policzona do zdolności kredytowej?

podpisanie umowy kredytu hipotecznego

    Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych form finansowania zakupu nieruchomości, ponieważ niesie za sobą wiele korzyści. M.in. pewna nieruchomość – bank dokładnie bada czy mieszkanie, które kupujesz jest warte swojej ceny oraz weryfikuje nieruchomość pod względem prawnym. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość rozłożenia kredytu na 30-letni okres kredytowania, co daje swobodę w spłacie.

   Aby móc uzyskać kredyt hipoteczny, bank nie tylko weryfikuje nieruchomość, którą chcemy nabyć, ale również naszą zdolność kredytową. Podstawą do jej wyliczenia jest dochód jaki osiągamy. Bank zwraca uwagę na formę zatrudnienia, okres od jakiego uzyskujesz dochód oraz jego wysokość. Jaki dochód jest akceptowalny?

Umowa o pracę

   Zaczniemy od najpopularniejszej formy zatrudnienia, jaką jest UMOWA O PRACĘ. Może być podpisana z pracodawcą na czas określony, nieokreślony, próbny lub na zastępstwo. Niestety dwóch ostatnich, czyli na okres próbny i na zastępstwo banki nie akceptują do wyliczenia zdolności kredytowej, aczkolwiek jest mały wyjątek. Dla banku ważna jest stabilność zatrudnienia, ponieważ udziela klientowi finansowania na najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Wyjątek przy okresie próbnym stanowi fakt, że jeżeli obecnie znajdujesz się na umowie na czas próbny (zwykle pierwsze 3 miesiące), bank nie udzieli Ci finansowania. Jeżeli natomiast po tym okresie, pracodawca przedłuży Ci zatrudnienie o kolejną umowę, wówczas wymagany min. 3-miesięczny staż jest liczony od początku okresu próbnego.  

Umowa o pracę na czas nieokreślony

   Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najczęściej spotykanym zatrudnieniem. Minimalny staż, jaki musisz posiadać u pracodawcy to od 3 do 6 miesięcy, w zależności od banku. 

Dokumenty wymagane do kredytu:

  • Pełny wyciąg lub same potwierdzenia wpływów wynagrodzenia (lub zaświadczenie z ZUS o podstawie naliczania składek – jeżeli otrzymujemy wynagrodzenie w gotówce)
kredyt hipoteczny zaświadczenie o zatrudnieniu

Umowa o pracę na czas określony

     Przy kredycie hipotecznym, umowa o pracę na czas określony również jest akceptowalna, ale oprócz okresu zatrudnienia w tył, ważne jest na jak długo taka umowa została zawarta. Bank, analizując zdolność kredytową, bierze pod uwagę stabilność dochodu, dlatego jest to kluczowe.

     Wymagany staż pracy, tak jak w większości spraw, różni się w poszczególnych bankach. Rozbieżności są duże, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt, warto się zorientować, który bank przyjmie dochód do wyliczenia zdolności.

   Poniżej przykładowe warianty okresu zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony. Jeżeli mieścisz się w któryś z tych widełek, mam świetną wiadomość, ponieważ Twój dochód zostanie zaakceptowany!

  • umowa od min. 3 miesięcy i kończąca się za min. 6 miesięcy
  • umowa od min. 6 miesięcy i kończąca się za min. 12/18 miesięcy
  • umowa od min. 3 miesięcy i kończąca się za min. 8 miesięcy (jeżeli wcześniej się kończy – możliwość dostarczenia promesy od pracodawcy, że umowa zostanie przedłużona na warunkach nie gorszych niż do tej pory)
  • jest to minimum druga umowa z pracodawcą

   Podsumowując, banki bardzo chętnie udzielą nam kredyt hipoteczny, jeżeli naszym źródłem dochodu jest umowa o pracę. Zarówno umowa na czas określony jak i nieokreślony jest akceptowalna, dlatego ważną sprawą jest od jakiego czasu trwa zatrudnienie oraz w jakiej jest wysokości. Warto skontaktować się wcześniej z doradcą, aby przygotował nas do całej transakcji.

     Zapraszam do zadawania pytań w komentarzu lub poprzez formularz zgłoszeniowy

    Jeżeli chciałbyś/chicałabyś zawnioskować się o kredyt hipoteczny, skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie przeprowadzę Cię przez cały proces kredytowy, będąc do Twojej dyspozycji przez cały proces (i również po nim). Do swojej pracy podchodzę profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem oraz rzetelnością. Skontaktujesz się ze mną wypełniając formularz kontaktowy , dzwoniąc pod numer 694 939 444 lub wysyłając maila na adres: kontakt@magdalenasiejka.pl

Życzę Wam Pięknego dnia!

Magdalena