
Kredyt Hipoteczny – Działalność Gospodarcza
23/05/2022 5 przez Magdalena Siejka - kredytyKredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej wybieranych form zakupu mieszkania. Banki z roku na rok biją rekordy uruchomionych kredytów, a rynek nieruchomości stale rośnie. To daje nam, przedsiębiorcom, dużą dozę optymizmu patrzenia w przyszłość. Instytucje finansowe chętnie udzielają kredytów hipotecznych osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Podstawowe zagadnienia takie jak minimalny okres prowadzenia firmy oraz wymagane dokumenty omawiam w dzisiejszym artykule.

Działalność gospodarcza jest coraz popularniejszym źródłem dochodu. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale 2021 roku, zarejestrowanych zostało 92 445 firm – to o 43,5% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Bardzo się cieszę, że w Polsce jest coraz więcej przedsiębiorczych osób. Mnóstwo z Was decyduje się na własny biznes, ale kiedy chcecie starać się o kredyt hipoteczny, zastanawiacie się czy banki uwzględnią dochód z działalności gospodarczej przy liczeniu zdolności?
Informacje, które znajdziesz w dzisiejszym artykule:
- Czy tylko działalność jednoosobowa jest akceptowalna przy kredycie hipotecznym czy również spółki?
- Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej, aby móc wnioskować o kredyt hipoteczny.
- Wymagane dokumenty finansowe firmy przy kredycie hipotecznym
Uwaga! Filmik był nagrywany przed pandemią koronawirusa. Obecnie, nie ma możliwości uwzględnienia dochodu jeżeli firma była zawieszona w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.
Czy tylko działalność jednoosobowa jest akceptowalna czy również spółki?
Uwaga! Nie dotyczy to udziałów w spółce z o.o., ponieważ instytucje finansowe inaczej podchodzą do tego zagadnienia. Dokumenty wymagane do procesu również są zupełnie inne, niż te wymienione w dzisiejszym artykule.
Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej, żeby móc wnioskować o kredyt hipoteczny.
Tylko kilka Instytucji udzieli Wam kredytu hipotecznego jeżeli prowadzicie firmę nieprzerwanie od minimum 12 miesięcy – są to m.in. Millennium, Pekao SA i Alior oraz pod pewnymi warunkami również Santander. Są też takie banki, które chcą, abyście mieli zamknięty minimum 1 rok obrachunkowy (np. mBank), co oznacza, że od stycznia do grudnia danego roku prowadziliście działalność i rozliczyliście się PITem. Prowadząc działalność gospodarczą minimum 24 miesiące, otwieracie sobie już drogę do wnioskowania we wszystkich bankach.
Jak to w każdej regule, są od niej wyjątki. Jednym z nich jest możliwość złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, nawet jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy. Otóż, jeżeli byliście zatrudnieni na umowę o pracę od min. 6 miesięcy, u tego samego pracodawcy, z którym teraz współpracujecie lub w tej samej branży, wystarczy, że Wasza działalność gospodarcza jest wykonywana od 3/6 miesięcy – taką możliwość przyjmuje m.in. mBank, Alior, BNP Paribas, Millennium oraz PKO BP.
Listę wymaganych dokumentów firmy, które są wymagane w banku znajdziecie tutaj.

Podsumowanie
Podsumowując, wszystkie banki uwzględnią dochód z działalności gospodarczej, przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie banki preferują ten typ klienta – w jednym banku będziemy mieli dużo lepszą zdolność kredytową niż w innym. Najlepiej dochód z działalności gospodarczej policzy nam mBank, ING i Alior.
Jeżeli chciałbyś/chciałabyś wnioskować się o kredyt hipoteczny, skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie przeprowadzę Cię przez cały proces kredytowy, będąc do Twojej dyspozycji przez cały proces (i również po nim). Do swojej pracy podchodzę profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem oraz rzetelnością. Skontaktuj się wypełniając formularz kontaktowy , dzwoniąc pod numer 602715995 lub wysyłając mi maila na adres: kontakt@magdalenasiejka.pl . Konsultacja, jak i późniejsze usługi związane ze złożeniem wniosku do banku, są dla Ciebie bezpłatne. Nie pobieram dodatkowych prowizji.
Więcej informacji z cyku „Poznaj Kredyt Hipoteczny” , m.in. Na jaki cel możesz przeznaczyć kredyt hipoteczny oraz Wkład Własny w 2022 roku oraz Jakie oprocentowanie wybrać – stałe czy zmienne? znajdziecie na moim blogu
Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach.
Pozdrawiam
Magdalena
Powiązane posty:
Wnioskując o kredyt hipoteczny musisz posiadać wkład własny. Jaki jest minimalny wkład własny w 2...
Kredyt hipoteczny a umowa o pracę. Jakie dokumenty wymaga bank? Czy umowa na czas określony równi...
Wymagane dokumenty finansowe przy działalności gospodarczej Jeżeli twoja firma kwalifik...
[…] Kredyt Hipoteczny – Działalność Gospodarcza […]
Dzień dobry,
Aktualnie prowadzę działalność 2 lata.
Wyniki są dobre, a ostatnie miesiące bardzo dobre.
W gospodarstwie domowym jestem ja + żona + córka
Żona aktualnie jest nigdzie nie zatrudniona gdyż pomaga mi w działalności, jednak nie widnieje nigdzie. Więc w zasadzie jest bezrobotna.
Która opcja dla wyliczenia zdolności będzie lepsza:
1. Tak jak jest, dochód z działalności męża (mnie) wysoka, żona 0zl
2. Zatrudnienie żony we własnej działalności, wtedy mój dochód to 50% z działalności, żona na umowę o pracę w mojej firmie za resztę co zostanie po opłaceniu zusow itp.
Inaczej mówiąc, czy banki widzą że umowa o pracę jest w firmie męża i jest im obojętnie czy pracuje u męża czy mąż przynosi całość sam do domu, skoro dochód gospodarstwa domowego jest taki sam w obu przypadkach.
Dziękuję bardzo za odpowiedź z góry.
Dzień Dobry,
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest, jeżeli całość dochodu wnosi Pan, a małżonka jest bezrobotna. Dochód z działalności jest chętnie uwzględniany przez banki.
W drugim, opisanym przez Pana przypadku, gdzie zatrudnia Pan żonę, jest duża szansa, że banki nie wezmą tego pod uwagę, albo dopiero po 6 lub 12 miesiącach zatrudnienia. W przypadku zatrudnienia w firmie rodzinnej, analityk musi wykluczyć możliwość, że umowa została zawarta stricte pod uzyskanie kredytu. Dlatego uzyskanie go w tej opcji jest mniej prawdopodobne.
Jaki profil działalności PKD ma firma? Jest to bardzo ważne w obecnych czasach koronawirus.
Pozdrawiam,
Magdalena
Dzień dobry. Wnioskowałem o kredyt hipoteczny przy JDG do PEKAO. Wysokość kredytu to 360 tysięcy. Bank odrzucił wniosek, argumentując to zbyt krótkim okresem prowadzenia działalności (14 miesięcy) oraz zbyt niskim wkładem własnym (10%). Czy powodem może być przekroczenie kwoty 300 tys? (Gdzieś wyczytałem, że przy działalności ze stażem do 24 miesięcy można ubiegać się o kredyt do 300 tysięcy. Pozdrawiam
Szanowny Panie,
Jeżeli Pekao SA wydał Panu decyzję negatywną, była to indywidualna decyzja analityka, na podstawie przedstawionych dokumentów. Według instrukcji kredytowej Pekao S.A., minimalny okres uzyskiwania dochodu z działalności to 12 miesięcy. Według moich doświadczeń, Pekao SA nie jest bankiem, który najlepiej liczy dochód z działalności gospodarczej.
Kwestia, którą Pan wspomina tj. jeżeli działalność jest poniżej 24 miesięcy, to możliwe jest uzyskanie tylko 300.000 zł jest stosowane tylko w Santander banku. Są banki, gdzie bez problemu powinien Pan uzyskać kredyt przy stażu 14-miesięcznym, z 10% wkładem własnym.
Pozdrawiam, Magdalena