Kredyt Hipoteczny – Działalność Gospodarcza

Kredyt Hipoteczny – Działalność Gospodarcza

27/01/2024 9 przez Magdalena Lizińczyk (Siejka) - kredyty

   Kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej wybieranych form zakupu mieszkania. Banki z roku na rok biją rekordy uruchomionych kredytów, a rynek nieruchomości stale rośnie. To daje nam przedsiębiorcom, dużą dozę optymizmu patrzenia w przyszłość. Instytucje finansowe chętnie udzielają kredytów hipotecznych osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Podstawowe zagadnienia takie jak minimalny okres prowadzenia firmy oraz wymagane dokumenty omawiam w niniejszym artykule.

działalność gospodarcza kredyt

    Działalność gospodarcza jest coraz popularniejszym źródłem dochodu. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w III kwartale 2023 roku, zarejestrowanych zostało 86 179 firm. Mnóstwo z Was decyduje się na własny biznes, ale kiedy chcecie starać się o kredyt hipoteczny, zastanawiacie się czy banki uwzględnią dochód z działalności gospodarczej przy liczeniu zdolności?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy tylko działalność jednoosobowa jest akceptowalna przy kredycie hipotecznym czy również spółki?
  2. Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej, aby móc wnioskować o kredyt hipoteczny.
  3. Wymagane dokumenty finansowe firmy przy kredycie hipotecznym

Uwaga! Filmik był nagrywany przed pandemią koronawirusa. Obecnie, nie ma możliwości uwzględnienia dochodu jeżeli firma była zawieszona w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Czy tylko działalność jednoosobowa jest akceptowalna czy również spółki?

   Zacznijmy od początku, czyli jaka może być forma prowadzenia działalności? Otóż oczywiście najbardziej znaną i najczęściej stosowaną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Wszystkie zarejestrowane firmy możemy znaleźć w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak nie jest to jedyna akceptowalna forma prowadzenia działalności, ponieważ mogą to być również spółki. Banki akceptują dochód ze spółki cywilnej, partnerskiej i jawnej. Proporcjonalnie do udziałów, przyjmą dochody do wyliczenia zdolności kredytowej.
Uwaga! Nie dotyczy to udziałów w spółce z o.o. oraz komandytowej, ponieważ instytucje finansowe inaczej podchodzą do tego zagadnienia. Dokumenty wymagane do procesu również są zupełnie inne, niż te wymienione w niniejszym artykule.

Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej, żeby móc wnioskować o kredyt hipoteczny.

   Kilka Instytucji może udzielić Ci kredytu hipotecznego jeżeli prowadzisz firmę nieprzerwanie od minimum 12 miesięcy – są to m.in. Millennium, PKO BP i Pekao SA oraz pod pewnymi warunkami Santander. Są również banki, które chcą aby mieć zamknięty minimum 1 rok obrachunkowy (np. mBank), co oznacza, że od stycznia do grudnia danego roku należy prowadzić firmę i rozliczyć ją PITem. Prowadząc działalność gospodarczą minimum 24 miesiące, otwierasz sobie już drogę do wnioskowania we wszystkich bankach. 

   Jak to w każdej regule, są od niej wyjątki. Jednym z nich jest możliwość złożenia wniosku o kredyt hipoteczny nawet jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy. Jest to tzw. umowa B2B. Otóż, jeżeli byłeś zatrudniony na umowę o pracę przez min. 6 miesięcy u tego samego pracodawcy z którym teraz współpracujesz lub w tej samej branży, wystarczy że działalność gospodarcza jest wykonywana od 3/6 miesięcy – taką możliwość przyjmuje m.in. mBank, Alior, BNP Paribas, Millennium, Santander oraz PKO BP.

   Listę wymaganych dokumentów firmy, które są wymagane w banku znajdziesz tutaj.

działalność gospodarcza kredyt warszawa

Podsumowanie

   Podsumowując, wszystkie banki uwzględnią dochód z działalności gospodarczej przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie banki preferują ten typ klienta – w jednym banku będziesz miał dużo lepszą zdolność kredytową niż w innym. Najlepiej dochód z działalności gospodarczej policzy mBank, ING i Alior.

    Jeżeli chciałbyś/chciałabyś wnioskować się o kredyt hipoteczny skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie przeprowadzę Cię przez cały proces kredytowy. Do swojej pracy podchodzę profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem oraz rzetelnością. Skontaktuj się wypełniając formularz kontaktowy , dzwoniąc pod numer 602 715 995 lub wysyłając mi maila na adres: kontakt@magdalenasiejka.pl Konsultacja, jak i późniejsze usługi związane ze złożeniem wniosku do banku są dla Ciebie bezpłatne, ponieważ wynagrodzenie za moją pracę jest pokrywane z banku.

   Więcej informacji z cyku „Poznaj Kredyt Hipoteczny” , m.in.  Wkład Własny w 2024 roku oraz Jakie oprocentowanie wybrać – stałe czy zmienne? znajdziesz na moim blogu.

 Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach.

Pozdrawiam

Magdalena Lizińczyk (Siejka)