Kredyt Hipoteczny – Działalność Gospodarcza

Kredyt Hipoteczny – Działalność Gospodarcza

27/04/2023 7 przez Magdalena Siejka - kredyty

   Kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej wybieranych form zakupu mieszkania. Banki z roku na rok biją rekordy uruchomionych kredytów, a rynek nieruchomości stale rośnie. To daje nam, przedsiębiorcom,  dużą dozę optymizmu patrzenia w przyszłość. Instytucje finansowe chętnie udzielają kredytów hipotecznych osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Podstawowe zagadnienia takie jak minimalny okres prowadzenia firmy oraz wymagane dokumenty omawiam w dzisiejszym artykule.

działalność gospodarcza kredyt

    Działalność gospodarcza jest coraz popularniejszym źródłem dochodu. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale 2021 roku, zarejestrowanych zostało 92 445 firm – to o 43,5% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Bardzo się cieszę, że w Polsce jest coraz więcej przedsiębiorczych osób. Mnóstwo z Was decyduje się na własny biznes, ale kiedy chcecie starać się o kredyt hipoteczny, zastanawiacie się czy banki uwzględnią dochód z działalności gospodarczej przy liczeniu zdolności?

Informacje, które znajdziesz w dzisiejszym artykule:

  1. Czy tylko działalność jednoosobowa jest akceptowalna przy kredycie hipotecznym czy również spółki?
  2. Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej, aby móc wnioskować o kredyt hipoteczny.
  3. Wymagane dokumenty finansowe firmy przy kredycie hipotecznym

Uwaga! Filmik był nagrywany przed pandemią koronawirusa. Obecnie, nie ma możliwości uwzględnienia dochodu jeżeli firma była zawieszona w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Czy tylko działalność jednoosobowa jest akceptowalna czy również spółki?

   Zacznijmy od początku, czyli jaka może być forma prowadzenia działalności? Otóż oczywiście najbardziej nam znaną i najczęściej stosowaną jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Wszystkie zarejestrowane firmy możemy znaleźć w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak nie jest to jedyna możliwa forma prowadzenia działalności, ponieważ mogą to być również spółki. Banki akceptują dochód ze spółki cywilnej, partnerskiej i jawnej. Proporcjonalnie do udziałów, przyjmą dochody do wyliczenia zdolności kredytowej.
Uwaga! Nie dotyczy to udziałów w spółce z o.o. oraz komandytowej, ponieważ instytucje finansowe inaczej podchodzą do tego zagadnienia. Dokumenty wymagane do procesu również są zupełnie inne, niż te wymienione w dzisiejszym artykule.

Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej, żeby móc wnioskować o kredyt hipoteczny.

   Kilka Instytucji udzieli Wam kredytu hipotecznego jeżeli prowadzicie firmę nieprzerwanie od minimum 12 miesięcy – są to m.in. Millennium, PKO BP,  Pekao SA i Alior oraz pod pewnymi warunkami również Santander. Są też takie banki, które chcą, abyście mieli zamknięty minimum 1 rok obrachunkowy (np. mBank), co oznacza, że od stycznia do grudnia danego roku prowadziliście działalność i rozliczyliście się PITem. Prowadząc działalność gospodarczą minimum 24 miesiące, otwieracie sobie już drogę do wnioskowania we wszystkich bankach. 

   Jak to w każdej regule, są od niej wyjątki. Jednym z nich jest możliwość złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, nawet jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy. Jest to tzw. umowa B2B. Otóż, jeżeli byliście zatrudnieni na umowę o pracę od min. 6 miesięcy, u tego samego pracodawcy, z którym teraz współpracujecie lub w tej samej branży, wystarczy że Wasza działalność gospodarcza jest wykonywana od 3/6 miesięcy – taką możliwość przyjmuje m.in. mBank, Alior, BNP Paribas, Millennium, Santander oraz PKO BP.

   Listę wymaganych dokumentów firmy, które są wymagane w banku znajdziecie tutaj.

działalność gospodarcza kredyt warszawa

Podsumowanie

   Podsumowując, wszystkie banki uwzględnią dochód z działalności gospodarczej, przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie banki preferują ten typ klienta – w jednym banku będziecie mieli dużo lepszą zdolność kredytową niż w innym. Najlepiej dochód z działalności gospodarczej policzy mBank, ING i Alior.
    Jeżeli chciałbyś/chciałabyś wnioskować się o kredyt hipoteczny, skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie przeprowadzę Cię przez cały proces kredytowy. Do swojej pracy podchodzę profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem oraz rzetelnością. Skontaktuj się wypełniając formularz kontaktowy , dzwoniąc pod numer 602715995 lub wysyłając mi maila na adres: kontakt@magdalenasiejka.pl Konsultacja, jak i późniejsze usługi związane ze złożeniem wniosku do banku, są dla Ciebie bezpłatne. Nie pobieram dodatkowych prowizji.    Więcej informacji z cyku „Poznaj Kredyt Hipoteczny” , m.in.  Wkład Własny w 2023 roku oraz Jakie oprocentowanie wybrać – stałe czy zmienne? znajdziecie na moim blogu  Zapraszam do zadawania pytań w komentarzach. Pozdrawiam Magdalena