Pytania i Odpowiedzi – KREDYT GOTÓWKOWY

 1. Na co mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Kredyt możesz przeznaczyć na dowolny cel tj. wakacje, wyjazd na narty, prezenty, remont czy samochód lub spłacić nim swoje zobowiązania kredytowe.

 1. Jaką maksymalną kwotę mogę otrzymać?

Kwota jaką otrzymasz jest zależna od Twojej zdolności kredytowej, czyli od części dochodu jaką możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązania. Każdy bank inaczej liczy zdolność finansową. Zależy to od wielu czynników m.in.

 • czy posiadasz rachunek w banku, w którym starasz się o kredyt i czy regularnie z niego korzystasz?
 • czy posiadasz dochód z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie czy może działalności gospodarczej?
 • na jaki okres czasu potrzebujesz pożyczyć pieniądze?

Maksymalne wartości poszczególnych banków zawierają się w przedziale 150.000-200.000 zł.

 1. Jakie są koszty kredytu?

Każdy kredyt ma kilka składowych tj.

 • prowizja – jest pobierana przy uruchomieniu kredytu. Jest to część, której bank nam nie zwróci, chyba, że odstąpimy od kredytu w przeciągu 14 dni,
 • odsetki – spłacamy je w każdej racie. Ich wysokość jest zależna od kwoty kredytu pozostałej do spłaty oraz oprocentowania. Warto wiedzieć, że odsetki spłacamy tylko wtedy, kiedy rzeczywiście korzystamy z kredytu tzn w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, spłacamy tylko kapitał.
 • ubezpieczenie – dla własnego bezpieczeństwa możesz ubezpieczyć kredyt w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Koszt i zakres ubezpieczenia różni się w zależności od banku.
 1. Jaka jest różnica pomiędzy ratą równą, a malejącą?

W racie równej, kalkulator tak dobiera wysokość raty kapitałowo-odsetkowej, aby co miesiąc była ona równa. Przy wyborze rat malejących, co miesiąc jest stała kwota kapitału + odsetki od kwoty pozostałej do spłaty, co powoduje, że w pierwszych miesiącach rata jest wyższa i maleje z każdym miesiącem.

 1. Czy ktoś musi mi poręczyć kredyt?

W dzisiejszych czasach, rzadko stosuje się poręczenia przy kredycie konsumenckim. Żaden z banków, który mamy w ofercie, nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, to jeżeli jesteś w związku małżeńskim ze wspólnotą majątkową, to bank może wymagać zgody małżonka na zaciągnięcie zobowiązania.

 1. Czy mogę uzyskać kredyt tylko jeżeli mam umowę o pracę?

Nie, banki akceptują również inne źródła dochodu tj. umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, działalność gospodarcza, emerytura, renta, dochód z rolnictwa oraz inne.

 1. W jaki sposób zostaną wypłacone środki z kredytu, który otrzymam?

Środki mogą być wypłacone na rachunek w banku, w którym korzystasz z kredytu lub na Twoje konto w innym banku.

 1. Jeżeli nie mam rachunku w banku, z którego pożyczam pieniądze, to w jaki sposób mogę spłacać raty?

Do każdego kredytu jest uruchamiany bezpłatny rachunek techniczny. Na ten właśnie rachunek dokonujesz spłaty rat oraz nadpłaty kredytu.

 1. Ile kosztuje wcześniejsza spłata?

Żaden z banków, które posiadamy w naszej ofercie nie pobiera dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu gotówkowego.