Nowy wskaźnik WIRON zamiast WIBOR

Nowy wskaźnik WIRON zamiast WIBOR

14/12/2022 0 przez Magdalena Lizińczyk (Siejka) - kredyty

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powoli zostaje wprowadzany nowy wskaźnik WIRON dla kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych. Zastąpi on dotychczasowy WIBOR. Czym się różni WIRON od WIBOR? Jaka jest obecna wartość obydwu indeksów? Kiedy nowy wskaźnik zostanie wprowadzony?

WIBOR a nowy wskaźnik WIRON rysunek

Czym różni się WIRON od WIBOR?

WIRON jest stopą referencyjną, która opiera się o wartości historyczne.  W przypadku wskaźnika 3M, czyli 3-miesięcznego, opiera swój poziom na ostatnich 3 miesiącach. Więcej informacji na temat WIRON przeczytasz na stronie Giełdy Papierów Wartościowych. Link do opisu wskaźnika na stronie GPW znajduje się tutaj

WIBOR natomiast bazuje na zdarzeniach przyszłych, czyli przewiduje poziom stóp procentowych z uwzględnieniem m.in. 3-miesięcznym i 6-miesięcznym.

Podstawowa różnica i wpływ na kredytobiorców jest w momencie podnoszenia lub obniżania stóp procentowych. I tak jeżeli następuje podwyżka, korzystniejszym wskaźnikiem jest WIRON, ponieważ historyczne dane są niższe. Niestety w momencie obniżek, sytuacja wygląda odwrotnie.

Jaka jest obecna wartość obydwu indeksów?

Zgodnie z tym co napisałam powyżej, ze względu na niedawne podwyżki stóp procentowych, korzystniejszym wskaźnikiem jest WIRON. Na dzień 03.03.2023, różnica wynosi od 1,06% przy indeksie 3M, do 0,86% przy  6-miesięcznej zmianie.

Aktualne poziomy stóp procentowych znajdziecie na stronie www.gpwbenchmark.pl

Kiedy nowy wskaźnik zostanie wprowadzony?

Nowy wskaźnik WIRON jest publikowany od 2 grudnia 2022 roku. Teoretycznie już teraz banki mogą stosować ww. indeks, ale w praktyce na jego wprowadzenie poczekamy jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Wiąże się to z koniecznością dostosowania procedur oraz systemów informatycznych banków. Biorąc pod uwagę skalę zmiany, zaimplementowanie będzie trochę trwało. Pierwszym bankiem, który już potwierdził, że jest w trakcie wprowadzania nowej stopy jest ING. Przewiduje zakończenie prac w czerwcu 2023.

Plan KNF jest taki, aby w 2023 roku instytucje finansowe powoli zaczęły wprowadzać WIRON, ale jeszcze z jednoczesną możliwością ofertowania klientom kredytów ze wskaźnikiem WIBOR. 

W 2024 roku natomiast zakłada się, że w ofercie banków będą głównie produkty oparte na indeksie WIRON oraz w oparciu o stałą stopę procentową. Do końca tego roku ma również zostać wycofany WIBOR, a wszystkie instytucje finansowe dokonają konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących ten wskaźnik.

Jeżeli interesuje Cię bardziej tematyka związana z nową stopą procentową, zapraszam Cię na strony rządowe, z których korzystałam tworząc ten artykuł tj. www.gpwbenchmark.pl oraz www.knf.gov.pl

szukaj informacji o WIRON i WIBOR

Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci w zrozumieniu nowego wskaźnika jakim jest WIRON i jego różnicy z dotychczasowym WIBOR.

Jestem pośrednikiem kredytowym, dlatego jeżeli potrzebujesz kredytu hipotecznego i poszukujesz sprawdzonej osoby, która przeprowadzi Cię przez cały proces, zapraszam do kontaktu pod nr tel. 602 715 995 , mail:kontakt@magdalenasiejka.pl lub też poprzez wypełnienie formularza kontaktowego.

Życzę Ci pięknego dnia!

Magdalena