Co to jest kredyt hipoteczny i na co można go przeznaczyć?​

Co to jest kredyt hipoteczny i na co można go przeznaczyć?​

29/05/2022 1 przez Magdalena Lizińczyk (Siejka) - kredyty

 Co to jest i na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny? W dzisiejszym wpisie wyjaśniam Wam te dwie kwestie, a mianowicie co to jest kredyt hipoteczny, jakie są jego główne parametry, na co należy zwrócić uwagę decydując się na ten rodzaj finansowania oraz na co można go przeznaczyć, jakie są cele kredytu hipotecznego?

Zacznijmy od tego, że korzystanie z kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu jest poważną, długoterminową decyzją, którą należy przemyśleć i podjąć świadomie. Będziemy związani z bankiem przez najbliższe kilkadziesiąt lat. W tej chwili na rynku, dostępnych jest kilkanaście banków, które oferują pożyczkę, ale który wybrać? 

Przede wszystkim kredyt hipoteczny jest bezpieczny. Rząd oraz instytucje państwowe takie jak KNF (Komisja Nadzoru Finansowego), kładą duży nacisk na to, aby konsument był informowany o warunkach kredytu w jasny i czytelny sposób. Jedną z regulacji jest Ustawa o o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 23 marca 2017 roku. Mówi ona między innymi o tym, w jaki sposób bank i pośrednik muszą przekazywać konsumentowi informacje o procesowanym wniosku, że powinni działać w najlepszym dla klienta interesie oraz, że pośrednik nie może pobierać dodatkowego wynagrodzenia od klienta za wykonaną pracę. Kolejnym ważnym dokumentem jest Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, dotycząca dobrych praktyk w zakresie kredytów zabezpieczonych hipotecznie. Określa m.in. jaki jest wymagalny minimalny wkład własny oraz że możesz skorzystać z kredytu w takiej walucie, w jakiej uzyskujesz najwyższy dochód.

Informacje zawarte w niniejszym artykule, przekazałam Wam również w filmiku opublikowanym na Youtube. Jeżeli wolicie taką formę przekazu, zapoznajcie się z materiałem.

  1. Co to jest kredyt hipoteczny?

Jest to kredyt na długi okres czasu, gdzie zabezpieczeniem jest konkretna nieruchomość. Zabezpieczeniem może być mieszkanie, dom lub działka gruntu. Dzięki zabezpieczeniu na nieruchomości, bank oferuje nam dłuższy okres kredytowania oraz większą kwotę, ponieważ w przypadku braku spłaty, bank spienięża nieruchomość i odzyskuje pożyczone pieniądze.

  1. Na co możesz przeznaczyć kredyt hipoteczny? Cele kredytu hipotecznego:
  • zakup domu, mieszkania lub działki
  •  zakup lokalu użytkowego pod wynajem
  • budowa domu
  • rozbudowa, przebudowa, remont oraz wykończenie
  • pożyczka na dowolny cel
  • konsolidacja kredytów gotówkowych lub kredytu hipotecznego

Wybierając ofertę banku, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. Oczywiście pierwsza rzecz, która najbardziej nas interesuje, to rata kredytu. Rata składa się z kapitału, który pożyczyliśmy oraz odsetek. Dodatkowym kosztem przy kredycie może być prowizja, ubezpieczenie na życie oraz dodatkowe produkty tj. karta kredytowa lub wpływy wynagrodzenia na konto.

W kolejnych materiałach, będę przybliżać Wam temat kredytu hipotecznego oraz całego procesu.

Zostańcie ze mną. 

Do usłyszenia.

Magdalena