Kredyt Hipoteczny – Umowa na czas określony i nieokreślony

0 przez Magdalena Siejka - kredyty

   Kredyt hipoteczny – twoje źródło dochodu to umowa na czas określony lub nieokreślony? Znajdziesz tu informacje oraz wzory dokumentów do banków.

   W dzisiejszym i kilku następnych odcinkach „Poznaj Kredyt Hipoteczny” omówię temat źródeł dochodów akceptowalnych przez banki. 

   Zaczniemy od najpopularniejszej formy zatrudnienia, jaką jest UMOWA O PRACĘ. Może być podpisana z pracodawcą na czas określony, nieokreślony, próbny lub na zastępstwo. Dwóch ostatnich – banki nie akceptują do wyliczenia zdolności kredytowej, ponieważ nie jest to stabilny dochód, a pamiętajmy, że kredyt jest udzielany na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Oczywiście, jeżeli np. dostajemy pracę w nowej firmie od 1 stycznia – na umowę o pracę na czas próbny, następnie pracodawca przedłuży nam umowę i będzie ona na czas określony lub nieokreślony, to już na początku kwietnia, możemy wnioskować o kredyt, ponieważ wymagany jest minimalny staż 3-miesięczny u danego pracodawcy. Dokładnie opisuję to poniżej.

 Umowa o pracę na czas nieokreślony

   Minimalny wymagany staż u pracodawcy to od 3 do 6 miesięcy, aczkolwiek niektóre banki zaakceptują staż 1-miesięczny, jeżeli nie mieliśmy przerwy w zatrudnieniu i jesteśmy w stanie udokumentować np. świadectwem pracy, że w przeciągu ostatnich 3 miesięcy uzyskiwaliśmy stały dochód.

Dokumenty wymagane:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu (najlepiej na druku bankowym)

kredyt hipoteczny zaświadczenie o zatrudnieniu

Poniżej druki zaświadczenia o zatrudnieniu do banków:

mBank

PKO BP

Pekao SA

ING

Santander

BNP Paribas

Alior

  • Pełny wyciąg lub same potwierdzenia wpływów wynagrodzenia (lub zaświadczenie z ZUS o podstawie naliczania składek – jeżeli otrzymujemy wynagrodzenie w gotówce)
 

Kredyt hipoteczny Umowa na czas określony

   Wymagany staż pracy przy umowie na czas określony, różni się w poszczególnych bankach. Poniżej możliwe warianty okresu zatrudnienia:

  • umowa od min. 3 miesięcy i kończąca się za min. 6 miesięcy
  • umowa od min. 6 miesięcy i kończąca się za min. 12/18 miesięcy
  • umowa od min. 3 miesięcy i kończąca się za min. 8 miesięcy (jeżeli wcześniej się kończy – możliwość dostarczenia promesy od pracodawcy, że umowa zostanie przedłużona na warunkach nie gorszych niż do tej pory)
  • jest to minimum druga umowa z pracodawcą
   Jak widzicie, rozbieżności są duże, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt, warto się zorientować, który bank przyjmie dochód do wyliczenia zdolności.

Dokumenty wymagane:

  1. Zaświadczenie o zatrudnieniu (najlepiej na druku bankowym)
  2. Pełny wyciąg lub potwierdzenia wpływów wynagrodzenia (lub zaświadczenie z ZUS o podstawie naliczania składek – jeżeli otrzymujemy wynagrodzenie w gotówce)
  3. PIT za rok ubiegły
Podsumowując, banki udzielą nam kredyt hipoteczny, jeżeli naszym źródłem dochodu jest umowa na czas określony. Warto jednak skontaktować się wcześniej ze swoim doradcą, aby przygotował nas do całej transakcji.
 Dziękuję za zapoznanie się z materiałem i życzę Wam Pięknego Dnia! 
Zachęcam również do zadawania pytań, abym mogła stale rozwiewać Wasze wątpliwości i obiekcje dotyczące Kredytu Hipotecznego 🙂
 u