Kredyt Hipoteczny – Dochód z umowy zlecenia / o dzieło

2 przez Magdalena Siejka - kredyty

   Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie / umowa o dzieło. Tutaj dowiesz się jaki jest minimalny staż oraz pobierzesz wzory dokumentów do wniosku.

   Wielu za was zapewne zastanawia się, czy uzyska kredyt hipoteczny bez umowy o pracę? Czy umowa zlecenie od 6 miesięcy wystarczy? Czy jeżeli jesteś artystą i podpisujesz umowy o dzieło z różnymi podmiotami, możesz starać się o kredyt? Jakie dokumenty bank wymaga przy tym źródle dochodu?

   Na te wszystkie pytania, odpowiadam w dzisiejszym materiale.

   Zacznę od tego, że umowę zlecenie i umowę o dzieło, banki traktują jako jedno źródło dochodu, czyli umowy cywilno-prawne. Zdecydowana większość instytucji akceptuje ten dochód do zdolności kredytowej, natomiast główna różnica, polega na długości zatrudnienia. Dlatego przed rozpoczęciem wnioskowania o kredyt, zapytaj swojego doradcę, który bank przyjmie Twój dochód do zdolności.

Okres zatrudnienia – umowa zlecenie i umowa o dzieło

Możemy wyszczególnić 3 możliwe długości zatrudnienia:

  1. Umowa trwa od 6 miesięcy i jest podpisana tylko z 1 pracodawcą
  2. Umowa trwa od 12 miesięcy – może być podpisana z różnymi podmiotami (akceptuje się również przerwy w zatrudnieniu do 3 miesięcy, pomiędzy zleceniami)
  3. Umowa trwa od 1 miesiąca, ale wcześniej byliśmy zatrudnieni w tej samej firmie przez okres min. 6 miesięcy.

 

Wymagane dokumenty:

  • Zaświadczenie o zatrudnieniu lub jeżeli nie jest możliwe przedstawienie zaświadczenia – to umowy + rachunki.

kredyt hipoteczny zaświadczenie o zatrunieniu

 Poniżej znajdziecie aktualne wzory zaświadczeń poszczególnych banków:

 
  •  Pełna historia operacji lub same potwierdzenia wpływu wynagrodzenia z 6/12 miesięcy
  • PIT za rok ubiegły

   Są to oczywiście podstawowe dokumenty, jakie potrzebujesz, ale miej na uwadze fakt, że bank ogranicza swoje ryzyko kredytowe, dlatego chce mieć pewność, że Twój dochód jest stabilny. W pojedynczych przypadkach, analityk, może zażądać dodatkowych dokumentów.

   Jak widać po rynku, banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych i to nie tylko dla osób, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony.

   Mam nadzieję, że materiał, rozwiał wasze wątpliwości związane z tym tematem. Jeżeli mielibyście pytania – zapraszam do kontaktu 🙂

Życzę Wam wspaniałego dnia!